سازه LSF

زلزله و سازه‌های LSF؛ سپاه برای محرومین “خانه مقاوم” می‌سازد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فناوری ساخت سازه‌های ال‌اس‌اف دست یافته و قرار است برای محرومان خانه‌هایی با این فناوری بسازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، روز گذشته با حضور سردار روح‌الله نوری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از پروژه ساخت سازه‌های سبک .L.S.F رونمایی شد. این سازه‌ها که از مقاومت بالایی در مقابل زلزله برخوردار هستند، توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی نیروی زمینی سپاه برای به‌کارگیری در مناطق محروم ساخته شده است.

**سازه .L.S.F چیست؟

این سازه‌ها در سال 1946 برای اولین بار با تدوین آیین‌نامه‌هایی در انجمن ملی فلزات آمریکا وارد صنعت ساختمان شد. اما پس از مدتی به‌دلیل قیمت بالا، استفاده از آن متداول نشد. از سال 1990 به‌دلیل گرانی چوب، دوباره استفاده از این سازه‌ها متداول شد و امروزه در کشور‌هایی مانند کانادا، آمریکا، ژاپن و برخی کشور‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ایران نیز با تدوین استاندارد 2800 و مبحث مقررات ملی ساختمان، سازه‌های سبک .L.S.F توسط چند شرکت داخلی ساخته می‌شوند.

سازه‌های سبک .L.S.F ساختمان‌های پیش‌ساخته فولادی سبک (light weight steel frame) هستند که عمدتاً با استفاده از اتصالات پیچی و به‌روش تولید صنعتی ساخته می‌شوند. این ساختمان‌ها از سه جزء اصلی شامل ورق‌های فولادی سرد نوردشده جهت تأمین سازه، صفحات تخته گچی و سیمانی به‌عنوان پوشش رویه درونی  و خارجی و لایه‌های عایق حرارتی و صوتی، تشکیل می‌شوند.

نحوه استفاده از سازه‌های .L.S.F

کاربرد این ساختمان‌ها به‌عنوان سیستم سازه‌ای مستقل، اکثراً در احداث اضافه طبقه، ساخت و انبوه‌سازی ساختمان‌های دوطبقه، دفاتر و ساختمان‌های تجاری کوچک، واحدهای صنعتی و سالن‌های ورزشی در یک طبقه می‌باشند. این سیستم سازه‌ای، توانایی ترکیب شدن با سیستم‌های سازه‌ای دیگر همانند دیوارهای بتن‌آرمه را نیز دارد و می‌تواند در ساخت ساختمان‌های کوتاه‌مرتبه به‌صورت سیستم سازه‌ای مختلط به‌کار گرفته شود.

وزن سازه در این روش 50٪ نسبت به سایر روش‌های رایج، کمتر است و متعاقب آن کاهش نیروی زلزله واردشده بر ساختمان نیز کمتر خواهد شد و با توجه به کمتر شدن وزن ساختمان بار وارده بر فونداسیون کمتر شده و موجب کاهش ابعاد آن می‌شود.

سازه‌های .L.S.F به‌دلیل آنکه از اتصالات پیچ و مهره برخوردار است، طبق اعلام متخصصان امر، می‌تواند در برابر زلزله‌هایی با قدرت بیش از 7 ریشتر هم مقاومت کند. همچنین در ساخت این سازه‌ها از ورقه‌‌های فولادی با روکش قلع استفاده شده که عمر مفید این سازه‌ها را تا 90 سال افزایش می‌دهد.

استفاده از عایق‌های حرارت و صدا در ساخت این سازه‌ها نیز تأثیر بسزایی در بهینه‌سازی مصرف انرژی دارد. کاهش وزن سازه در مقایسه با سازه‌های دیگر، کاهش زمان ساخت، نصب سریع و آسان، سازگاری با محیط زیست و حمل‌ونقل آسان از دیگر ویژگی‌های دیگر این سازه‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *